MAST x KRÉM x GEL znáte rozdíl???

Mast je mastná, krém ne...tak jednoduché to zase není :) V tomto článku vám přiblížíme rozdíly mezi základními produkty na trhu, jejich výrobu a PŘEDEVŠÍM SLOŽENÍ!

MAST

Masti jsou plasticky deformovatelné léčivé přípravky, při teplotě těla měknoucí, určené k aplikaci na zdravou, poraněnou nebo patologicky změněnou kůži, sliznici, nebo tkáň.

Masti jsou beztvaré hmoty, obvykle bílé nebo nažloutlé barvy, homogenního (stejnorodého) vzhledu. Při pokojové teplotě mají tuhou až polotuhou konzistenci. Jsou lehce roztíratelné na pokožce. OBSAH VODY V MASTI JE DO 20 %.

Masti se skládají z masťového základu a dalších pomocných látek, účinných léčivých látek, nebo i jen ze samotného masťového základu.

 

Základní dělení mastí je na HYDROMASTI a OLEJOMASTI.

 

JAK SE MAST VYRÁBÍ?

Po navážení daného množství výchozích látek (surovin) se postupným přidáváním tyto látky míchají a homogenizují (tedy látky se tak dokonale propojí, že vznikne nová stejnorodá látka - jednoduše: všechno se smíchá dohromady :-)). Homogenizuje se v k tomuto účelu vyrobeném stroji: homogenizátoru. Je důležité, aby se suroviny přidávaly uvedené na shodnou teplotu. Během výroby se provádí kontrola obsahu vody a léčivých látek. Po zhomogenizovaní se mast rozplňí do předem připravených obalů.

 

Z ČEHO SE MAST VYRÁBÍ?

látky z ropy:

rostlinné oleje:

živočišného suroviny

  • lanolín (ceralanae) - tuk z ovčí vlny
  • včelí vosk
    • žlutý včelí vosk (ceraflava)
    • bílý včelí vosk (cera alba) - vznikne vybělením žlutého včelího vosku
  • vepřové sádlo - využívá se i v průmyslu – má výbornou vstřebatelnost, ale rychle žlukne
  • vorvaňovina (cetaceum) - tuk z lebeční dutiny vorvaně – dnes se již nepoužívá

 

 

KRÉM

Krémy jsou plasticky neformovatelné emulzní nebo suspenzně emulzní léčivé přípravky OBSAHUJÍCÍ NEJMÉNĚ 20% VODY, určené k aplikaci na kůži, sliznici nebo tkáň. Podle krémového základu je dělíme na

 

GEL

Gely jsou tuhé nebo polotuhé soustavy, rosolovité povahy, připomínající pružností a zachováním tvaru při menším namáhaní tuhou elastickou látku. Vznikají rozpouštěním silně solvatujících látek v kapalině.

Gely, které jsou složeny z vysokomolekulárních látek s rozdílným složením látky a rozpouštědla nazýváme hydrogely. Hydrogel je v podstatě přípravek, který v běžném životě označujeme jako gel.

 

Ve spolupráci s týmem Vakos XT a.s. zpracovala a napsala Ing. Eva Behenská, MBA

 

«  ZPĚT NA ČLÁNKY

 

EU vlajka Ministerstvo průmyslu a obchodu logo

VAKOS GynAg – APLIKACE VIII.

Projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Výsledkem řešení projektu bude formulace nového humánního léčivého přípravku určeného k vaginální aplikaci, ve kterém bude jako antimikrobiální substance namísto parabenů použito koloidní kovové stříbro a/nebo nanostříbro.

ZPRÁVA

VAKOS XT a.s.

vedená v obchodním rejstříku Městského obvodu v Praze oddíl B, vložka 5291

Pernerova 28a, 186 00 Praha 8

IČ: 25656180

DIČ: CZ25656180

E-mail: obchod@vakosxt.cz

 

CHCETE RYCHLOU ODPOVĚĎ?

Uveďte v kontaktním formuláři do pole "zpráva" Vaše telefonní číslo a my se obratem ozveme!

CHCETE ZŮSTAT V OBRAZE?

Napište nám svou e-mailovou adresu a už Vám žádné novinky neuniknou.

Dovolujeme si Vás upozornit, že zadáním svého e-mailu ve formuláři ZPRÁVA nebo pro ODBĚR NOVINEK souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů dle GDPR - informace ZDE!